NASA'dan sert açıklama: Çin roketinin düştüğü yer belli oldu! - KısaKısaHaber.com

Son Dakika

NASA’dan sert açıklama: Çin roketinin düştüğü yer belli oldu!

Günlerdir nereye düşeceği konusunda spekülasyonlar yapılan Çin roketi Long March 5B ile ilgili resmi açıklama geldi. Açıklama ile roketin düştüğü yer netlik kazandı. NASA’dan da konuyla ilgili çok sert açıklamalar geldi.

Çin’e ait Long March 5B tipi roketin kontrolden çıkması sonrası roketin Türkiye de dahil pek çok kenti tehdit ettiği açıklanmıştı.

Dünyayı alarma geçiren Long March 5B ile ilgili beklenen açıklama sonunda geldi. Çin’in uzay ajansı roketin Dünya’ya düştüğünü bildirdi ve lokasyonu açıkladı.

Yapılan resmi açıklamaya göre, Long March 5B yerel saat ile 10.24’te (TSİ 05.24) Hint Okyanusu’na düştü. Aynı açıklamada roketin büyük bir bölümünün atmosfere girdiği anda yanarak yok olduğu bilgisinin altı çizildi.

Roketin konumunu an be an takip eden SpaceTrack.com sitesi de Lond March 5B’nin düşüşünü doğruladı.

Bilim insanları bu parçaların yerleşim alanlarına isabet etmesi durumunda pek çok kişinin hayatını kaybedebileceği uyarısında bulunmuştu.

NASA’DAN SERT ELEŞTİRİ

Amerikan Havacılık ve uzay Dairesi (NASA), konuyla ilgili yayınladığı açıklamada ‘sorumluluğunu yerine getirememek’ ile suçladı.


NASA Yöneticisi Bill Nelson, geçtiğimiz saatlerde uzay ajansının internet sitesinde yayınlanan açıklamada şu ifadeleri kullandı;

‘Uzay yolculuğu yapan ülkeler, uzay nesnelerinin Dünya’ya geri getirilmesinde insanlara yönelik riskleri en aza indirmeli ve bu operasyonlarla ilgili şeffaflığı en üst düzeye çıkarmalıdır.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir